Monday, August 30, 2010

לראות את הטוב ולדון לכף זכותחלק ב סדרה "עצות מעשיות לתשובה"

שבוע של יב אלול לרפואת זלטה פייגא בת בשה חיה ועובדיה בן גולייט

והיום המסר הוא בנושא: לראות את הטוב ולדון לכף זכות. הרבה מאוד דברים נכללים בנושא הזו. נתחיל במראה חיצוני. מצד אחד יש נשים שלבושות לא צנוע, לא על פי הלכה בין אם זה בבד שלובשות, באורך וברוחב של החולצה והחצאית, בפאה וכו וכו. אלו מאיתנו שזכינו לדעת את האמת בנושא זה, קשה לנו מאוד וכואב לנו לראות את הלבוש שהולך היום ברחוב. קשה לנו שהבעלים והבנים שלנו צריכים לראות את המכשולים האלו וכואב לנו על אותם יהודיות שעוד לא זכו לשמח את הקב"ה ולחזור בתשובה בנושא צניעות בלבוש. כואב לנו כי אנחנו אוהבות את כל האחיות שלנו ולא רוצות שהם תענשנה על המכשול שהם גורמות ועל עבירת התורה. אבל אסור לנו לכעוס עליהם. אמנם ייתכן ויש כאלו שנהנות מהעובדה שגברים מסתכלים עליהם, אבל לרוב, הנשים פשוט מבולבלות. בסך הכל, זה מה שמוכרים היום בחנויות, וזה מה שהשכנות החברות ובנות המשפחה לובשות וכן הלאה. לרוב הנשים האלו פשוט לא מודעות למעשיהן. הרבה מהן לא יודעות שלייקרה וטריקו זה אסור, שאסור חצאיות ישרות כי זה מראה צורת הרגל וכו שנדבר יותר בפעם הבא. לפני 10 שנים כשהתחרדתי הפאנית שכנעה אותי שפאה ארוכה ויפה זה מה שהולך וכל השאר – איך שהתלבשתי, איך שהתאפרתי, הכל היה ממה שראיתי חרדיות אחרות עושות. רק לפני כשלוש שנים גיליתי לאחר שקראתי מכתב של רב אלישיב ורב וואזנר שכל הדברים האלו הן אסורות. כלומר אנחנו חייבות לראות את הטוב ולדון לכף זכות.

כנ"ל הפוך, רובנו לא רגילות לראות את הנשים האלו שהולכות עם בורקה, רעלה. או אפילו לאלו שלובשות שאל מאוד רחב ומאוד ארוך. זה נראה לנו מוזר, זה בולט מאוד, זה שונה, משונה וכן הלאה. אבל הנשים האלו עושות את זה כי כל רצונם היא להתלבש כמו שאמותינו היו מתלבות. אפילו כמו שהאלטר סבתות שלנו היו נראות. הן עושות זאת לשם שמים. ולכן גם כאן אסור לנו לכעוס. הן לא עוברות על עבירה מהתורה, זה אם כבר ממש הפוך ממי שלא צנועה, כי כאן הן עושות זאת לשם שמים. לראות את הטוב ולדון לכף זכות.

נעבור לעבודת המידות. אני מכירה אישה שמאוד מאוד נחמדה ואוהבת בעלת מידות טובות. אךמאוד מוזר. משום מה כל פעם שיש אירוע משפחתי יש לה פרצוף חמוץ קבוע, ואכפת לה רק מהאוכל. מה קרה לה? מי שלא מכיר אותה יראה אותה באירוע ויחשוב איזו אישה עצבנית! למה היא דוחפת כדי להגיע לאוכל? מה יש לה? מה שהם לא יודעים זה שהאישה הזאת עברה חים קשים ועצובים. בעלה הראשון היה אדם רע ואנוכי, בעלה השני אדם חולה נפש, בנה היחיד נולד עם גידול בראש, יש לו פיגור והיא לעולם לא תראה נכדים. היא לא היתה מקובלת בנעוריה, לא יפה, מלאה בגוף, ועוד ועוד. אך אותה אישה שנראית עצבנית באירועים, שולחת מכתבי אהבה חום ועידוד לבני משפחה וחברות, תמיד עם חיוך אוהב בבית, ולא מתלוננת לרגע על חוסר מזל בחיים. האשה הזאת גם קבלה בורה לא מזמן שיש לה את המחלה, ל"ע. אז כמו שאמרתי, לראות את הטוב ולדון לכף זכות. כמה חשוב שנזכור שכולנו בני ה' ואת כולנו הוא אוהב, את היפים ואת הלא יפים, את המוצלחים ואת הלא מוצלחים, את הנשואים ואת הגרושים ורווקים, את החרדים מבתים חשובים ואת בעלי התשובה. את אלו שעוד לא זכו להתקרב לה', חילונים וחרדים, וגם את אלו שרוצות להיות קיצוניות בעבודת ה' שלהם. ומה היא העצה להחדיר זאת לראשינו? אתם מכירות את השירים האלו כמו "יש לי שיר שמעצבן אנשים" שהילדים שרים עוד פעם ועוד פעם? נכון שקשה להוציא את השירים האלו מהראש? למה? כי שמענו אותם עוד פעם ועוד פעם. לראות את הטוב ולדון לכף זכות. לראות את הטוב ולדון לכף זכות ושוב לראות את הטוב ולדון לכף זכות. אני מקווה שאם אני אגיד את זה 5 פעמים כל בוקר אחרי מודה אני שזה יחדור לראש שלי. תארו לכן, אם כולנו היינו זוכים לחדור את הדבר הזה לליבנו, לא היה בעיה של שנאת חינם. לא בין עדה לעדה, לא בין חילונים לדתיים, לא בחיק המשפחה ולא בין קהילה לקהילה.

כל אדם ששונה מאיתנו זה ניסיון משמים, לבחון אותנו, איך נגיב לאותו אדם, איך נבחן אותו. איך נתייחס אליו. ואהבת לרעך כמוך ע"פ הלל הזקן זה כל התורה כולה. וזה לא משנה אם זה בעל תשובה שנראה או מתלבש שונה, או אם זה קורדי או ספרדי שמתלבש לפי איך שהיה נהוג להם או אם זה צדיקות יראות שמים שרוצות לקחת את ענין הצניעות וללכת עם זה עד הסוף, שזה בסך הכל כמו אדם שנועז מספיק לאטום את אזניו כשאחרים מדברים לידו לשון הרע כמו שאמרנו שבוע שעבר או על דברי חול ביום שבת וכו. לראות את הטוב ולדון לכף זכות. לראות את הטוב ולדון לכף זכות. והכי חשוב שנזכור את דברי חז"ל אם אנחנו נדון אחד את השני לכף זכות בשמים ידונו אותנו לכף זכות.

והוי דן את כל האדם לכף זכות

נשאלת השאלה מדוע אמר ר' יהושע בן פרחיה הוי דן את כל האדם לכף זכות? מדוע לא נאמר הוי דן כל אדם לכף זכות? מדוע ישנה ה' הידיעה לפני המילה אדם? והתשובה פשוטה: תדון לכף זכות את האדם בכללותו, את כולו, את המעשים שלו של אתמול, של היום, של מחר. את כל המעשים וההתנהגויות שלו. דווקא מתי שממש קשה לדון לכף זכות, לפי דברי הגמרא: "לפום צערא אגרא". כלומר ככל שקשה הדבר לדון לדף זכות, ונראה כי המעשה נוטה לצד החובה, עלי לנסות בכל הכוח לדון לכף זכות, ובהתאם לכך – יהיה השכר שלי, לפי הקושי – כך השכר. וכידוע : מי שדן לכף זכות כאן, גם בשמים ידונו אותו לכף זכות על מעשים שהוא עשה.

במסכת ברכות יט רש"י מסביר שאם אנחנו נדון אחרים לכף זכות כך גם בשמים ידונו לכף זכות

ולכן נשים יקרות מוסר ההשכל הינו: לראות את הטוב ולדון לכף זכות. זה הולך יד ביד. וכמו שאמר ר נחמן מברסלב שצריך לחפש נקודה טובה בכל אדם ולבנות על זה. אנחנו חייבות לזכור שכמו שאנחנו רוצות שה' ידון אותנו לכף זכות ושיזכור כי אנחנו רק בשר ודם ועוברים כל מיני דברים ונופלים קל וחומר שאנחנו צריכות לדון אחת את השנייה לכף זכות. לראות את הטוב ולדון לכף זכות! שבוע טוב נשים יקרות,

No comments: